Bayramda Antalya’da Yapılacaklar Listesi

Ramazan Bayramı tatili Antalya’yı doyasıya gezmek için güzel bir fırsat. İster Antalya’da yaşayın isterseniz başka kentlerden tatile gelin Antalya’da yapılacaklar listemize göz atmadan sokağa çıkmayın. İyi tatiller.

Sokaklar, parklar

Antalya’da özellikle akşam saatlerinde, Cumhuriyet Meydanı, Atatürk Caddesi, Işıklar, Lara Fener, Düden Park, Karaalioğlu Parkı, Kaleiçi Mermerli, Üçkapılar Hesapçı Sokak, Konyaaltı Atatürk Caddesi ve Parkı ile Kepez Kent Ormanı’nda ailecek gezerek stres atabilirsiniz.

Doğal serinleme noktaları şelaleler

Antalya şelaleler kenti. Temmuz ayı şelaleleri gezmek için ideal mevsim. Şimdi su bol. Kurşunlu ve Düden Şelalesi’ne kent içinden belediye halk otobüsleri ile gitmek mümkün. Üstelik kırmızı otobüsler bayramda ücretsiz. Düden Şelalesi’nin denize döküldüğü yer olan Düden Parkı’nı da mutlaka görmelisiniz. Side, Manavgat tarafından konaklayacaksanız, Manavgat Şelalesi’ni mutlaka görün.

Dünyaca ünlü rafting merkezi Manavgat Beşkonak’ta ailecek rafting yaparak hem serinleyebilir, hem de hafızanıza kazınacak unutulmaz bir tatil macerası yaşayabilirsiniz.

Serik Gebiz’deki Uçansu Şelalesi’de gerçek bir doğa harikası. Ama ulaşım biraz zahmetli.

Kum mu, çakıltaşı mı seviyorsunuz?

Tatile Antalya’ya gelip bronzlaşmamak olmak. Yoksa Tatil dönüşü arkadaşlara nasıl hava atılacak değil mi? Antalya Konyaaltı ve Lara sahilleri kentin içinde sayılır. Kime sorsanız gösterirler. Ama çok kalabalık olacaktır bizden uyarması. Lara kumuyla, Konyaaltı çakıltaşlarıyla ünlü. Tercihinizi buna göre yapın.

Antalya kent merkezine yakın mesafede denize girebileceğiniz birbirinden güzel doğa harikası plajlar var. Side, Belek, Topçam, Çaltıcak, Phaselis, Adrasan, Çıralı, Olimpos’un mavi koyları sizleri bekliyor. Yolu gözünüzde büyütmezseniz, Alanya’nın Kleopatra’yı baştan çıkaran ünlü ince kumlu kumsalları ya da Kaş’taki Kaputaş ve Patara sahillerini de öneriyoruz. Hiç kuşkusuz gittiğinize değecektir.

Tarihi ve doğal zenginlikler

Tarihe ilgi duyuyorsanız çok şanslısınız çünkü Antalya hayli zengin bir mirasa sahip. Aspendos, Perge, Termessos ve Olimpos Antik Kentleri, açık hava müzesi görünümündeki Side ve Alanya Kalesi’ni, Batı Antalya’daki Demre Myra Antik Kenti ve Kaya Mezarları ile Noel Baba Kilisesi’ni mutlaka görmelisiniz. Türkiye’deki en eski yerleşim yerlerinden Antalya Döşemealtı’ndaki Karain Mağarası, İbradı’daki Altınbeşik Mağarası, Alanya’daki Damlataş Mağarası, Serik’teki Zeytintaşı Mağarası ile Burdur-Antalya Yolu üzerindeki İnsuyu Mağarası da ilginizi çekecektir.

Demre, Kekova, Üçağız bölgesinde çam ormanları, tarih ve denizle iç içe unutulmaz bir Mavi Tur’a çıkabilirsiniz.

Öte yandan Antalya bölgesi sualtı tutkunları için çekim merkezidir. Dalmayı seviyorsanız, Kaş ve Kemer başlıca dalış noktaları.

Müzeler

Antalya Müzesi sahip olduğu zengin koleksiyonlar nedeniyle dünyanın sayılı müzeleri arasındadır. Özellikle Perge’den çıkan heykellerin sergilendiği salonu, vücudunun üst kısmı yıllar sonra ABD’den getirilerek birleştirilen Yorgun Herkül heykeli ve nadine Elmalı Hazineleri büyük ilginizi çekecektir.

Antalya Kaleiçi’ndeki Suna- İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Müzesi ile, yine yolunuz Side’ye düşerse Side Müzesi’ni gezmeyi ihmal etmeyin.

Kaleiçi Yat Limanı’ndaki Oyuncak Müzesi çocuklarınız için keyifli bir mekan.

Yine Kaleiçi Yat Limanı’nda bulunan Türkiye’nin ilk Deniz Biyolojisi Müzesi’ni de ziyaret etmeden ayrılmayın.

Ne yemeli?

Antalya’da dünya mutfaklarını tadabileceğiniz onlarca restoran var. Biz listemizde daha çok geleneksel lezzetlere yer vereceğiz. Antalya’nın geleneksel hediyelik eşyası turunç, patlıcan ve taze ceviz reçelidir. Kalekapısı’ndaki Yenigün bir asırdır reçel üretir.

Kalekapısı’na inerseniz mutlaka geleneksel 18’in Bağaçaları’ndan almayı ihmal etmeyin. Bir çeşit kurabiye ve kek karışımı olan Bağaça’nın tadı damağınızda kalacaktır.

Yine Antalya’ya özgü yanıksı dondurmadan tatmak isterseniz Kırcami’de Zamora ve Dilara Yaşar, kentin farklı noktalarında şubeleri bulunan Akdeniz Dondurma ve Nur Pastaneleri’ni tavsiye ederiz.

Antalya’nın geleneksel lezzetlerinden en bilineni Tahinli Piyaz’dır. Valilik karşısında Piyazcı Sami, 100.Yıl’da Şişçi Ramazan, Güllük’te Piyazcı Ahmet’i öneririz. Piyazın üzerine Antalya usulü kabak tatlısı yemeyi unutmayın.

Canınız tandır ve kelle çekerse Kalekapısı Mevkii’nde “Hasan Antalya”, kömürde tavuk çekerse hemen yanındaki Parlak’ı öneririz.

Geleneksel serpme börek için ise önerimiz; Konyaaltı Mevkii’nde Elmalı Değermeni, Milli Egemenlik’te İnci Börek, Kırcami’de Avcuoğlu Börek.

Akşamcıların favori mekanları ise Konyaaltı, Kırcami ve Şarampol’de şubeleri bulunan meşhur Kokoreççi Hilmi’dir. Falez Park girişindeki Evren Büfe’nin “Yengen”i de çok meşhurdur.

El İzi Pazarı

Muratpaşa Belediyesi hizmet binası yanındaki kent meydanında kurulan ve kadınların el emeği, göznuru ürünlerinin satışa sunulduğu El İzi Pazarı, 23 Temmuz 2015 tarihine kadar her gün 20:30 – 22:30 saatleri arasında ziyarete açık olacak. Çocuğu olan ailelerin de düşünüldüğü pazarda, çocuklar için oyun alanları oluşturulup, animasyon ve palyaço gösterileri de sunuluyor.

Alev Akbaş Sudan Resim Sergisi

Alev Akbaş Sudan’ın 7. Kişisel Resim Sergisi, 16 – 31 Temmuz 2015 tarihleri arasında Antalya Müzesi Sergi Salonu’nda sergileniyor.

Hava Fotoğraflarıyla 2000 Yıllık Antalya Kalıntıları

İl Kültür Müdürlüğü arşivinde bulunan Lykia, Pamphylia, Pisidia da yer alan antik kentlerin havadan çekilen fotoğraflarından oluşan “Hava Fotoğraflarıyla 2000 yıllık Antalya kalıntıları” sergisi 10 Temmuz – 02 Ağustos tarihleri arasında Fikret Otyam Sanat Galerisi’nde sergileniyor.

Lara’da Kum Heykel Festivali var

Antalya’nın ünlü Lara kumsalları, “Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali”ne evsahipliği yapıyor. Devasa boyutlarda yüzlerce kum heykelin sergilendiği, alan genişliği, katılan sanatçı sayısı ve kullanılan kum miktarı gibi özellikleriyle dünyanın en büyük kum heykel etkinlikleri arasında. 2015 teması ‘Dünya’nın 7 Harikası ve Mitoloji’ olarak belirlenen festivalde, 9 ülkeden 22 heykeltıraşın, 15 bin ton kum kullanarak ürettiği 200’e yakın heykel sergileniyor. Gündüz sıcak derseniz, akşamları da ziyaret edebilirsiniz.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir