Dijital Dönüşüm Meselesi, Olmakla Olmamak Arasında Bir Tercihtir

Antalya’da gerçekleştirilen ‘Türkiye Teknoloji Buluşmaları’nın konuklarından biri de turizm sektörüne ‘her şey dahil’ sistemimi getiren Cem Kınay’dı. Kınay, digital dönüşümü gerçekleştiremeyenlerin önümüzdeki süreçte ‘batanlar’ listesinde olacağına dikkat çekerek “Dijital dönüşüm meselesi olmakla olmamak arasında bir tercihtir” dedi.

Seher Özen Karadeniz                              

T.C. Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle, TOBB’un himayesinde KOBİ’lerin iş yapma şekillerinde ve rekabet koşullarında dijitalleşerek dünyadaki değişime ayak uydurmalarını sağlamak amacıyla düzenlenen ‘Türkiye Teknoloji Buluşmaları’nın bu yılki ilk durağı Antalya oldu.

Vodafone Türkiye ve Akbank ana sponsorluğunda, “KOBİ’ler İçin Dijital Dönüşüm, E-ticaret ve E-ihracat” temasıyla gerçekleştirilen etkinlikte TOBB E-Ticaret Sektör Meclisi Başkan Yardımcısı Merter Özdemir moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Küresel Ticaret ve Geleceğin Ekonomisi” panelinde Fütürist ve Deneyim Tasarımcısı Cem Kınay katılımcılarla deneyimlerini ve öngörülerini paylaştı.

Antalya’nın çok önemli sayıda turist getiren bir destinasyon olduğunu hatırlatan Kınay, ancak iş modelinin tek taraflı olarak tur operatörlerinin paket turizmine bağlı olduğunu, uçuşlarının yüzde 90’nından fazlasının charter uçuş ve otellerin yüzde 95’inin de her şey dahil sistemle hizmet verdiğine dikkat çekerek; “Günümüzde ise nitelikli ve yeni nesil turistlerin tek mecraları internet ve sosyal medya dünyası, oralara girip seyahat kararı veriyorlar. Dolayısıyla turizm ve turizmle ilgili 54 sektörün digital dönüşümü hızla sağlaması, digital dünyanın ana şartlarını yerine getirmesi gerekiyor” dedi. Kınay, digital dönüşümü gerçekleştiremeyenlerin önümüzdeki süreçte ‘batanlar’ listesinde olacağına dikkat çekerek “Digital dönüşüm meselesi olmakla olmamak arasında bir tercihtir” dedi.

“Thomas Cook’un iflası klasik modelin de bittiğini gösterdi.”

Dünyanın en büyük seyahat şirketlerinden İngiliz tur operatörü Thomas Cook’un iflasının bu dönüşümü yakalayamamasıyla ilgili olup olmadığına ilişkin soruya ise şöyle cevap verdi: “Thomas Cook 174 senelik bir şirket. Turizme ilk başlayan şirketlerden birisi ve bu tip sembol olmuş şirketlerin ticarete son vermesi klasik modelin bittiğini ve digital dünyanın başladığını gösteren bir sembol olması açısından önemli” dedi.

Çağımızda işin pazarlamasının değiştiğine vurgu yapan Kınay, Augmented Reality (Artırılmış Gerçeklik), yapay zeka ve blockchainin yeterince hayatımıza girmediğini ancak dünyada neredeyse her üçünün de kullanılmadığı sektörün kalmadığını belirterek,”Çok değil üç sene sonra augmented reality ile pazarlama yapmıyorsanız zaten pazarlama yapamayacaksınız. Sosyal medyada değilsen markalaşma şansınız yok. Artık mesajsız, videosuz hayat yok. Google, facebook, Amazon, Apple’la aranızı iyi tutun. Trendler hızla değişiyor ve trendleri de bunlar takip ediyor” dedi.

“Şirket yöneticileri digital dönüşüme inanmalı”

Kurumlarda lider, şirket sahibi ya da CEO digital dönüşümün arkasında durmuyorsa o şirkette digital dönüşümün neredeyse imkansız olacağını kaydeden Kınay, yerel olup dünyalı gibi düşünülmesi gerektiğine dikkat çekti.Tatil kararlarında seyahat sayfalarının öne çıktığını, uberin her geçen gün yaygınlaştığını ve buralardan gelen geri dönüşlerin de analiz edilerek şirketlere not verildiğini belirterek dünya ticaretine bu gelişmelerin yön verdiğini söyledi.

“Otelciler için ‘WeBee’ aplikasyonu önemli”

Digital kimliği olmayan otel ve acentaların dikkate alınmayacağını ifade eden Kınay, İstanbul’da digital kanallardan gelen rezervasyon sayısı yüzde 80 ise bunun  Antalya’da ancak yüzde 5 olduğunu, nedenin de İstanbul’a gelen turistin artık tekil geldiğini, seyahat kararlarını da digital kanallar üzerinden verdiğini kaydetti. Her şirketin mutlaka sosyal medya hesabı ve bir web adresinin olması gerektiğini belirten Kınay, “Şirketinizin web sayfası yoksa sizin digital olmanız mümkün değil. Turizmdeki şirketlerin yüzde 90’ının web sayfası işlemiyor” dedi. Digitalleşmenin dünyayı ‘beğenenler’ ve ‘beğenmeyenler’ şeklinde ikiye ayırdığını kaydeden Kınay, otel misafirlerinin deneyimleri almak, anlamak ve yönetebilmek için çeşitli aplikasyonların geliştirildiğini belirterek ‘WeBee’ aplikasyonunu kullanmalarını önerdi. Dünyada şirketlerin digitalleşmeye kendilerini çok çabuk adapte ettiklerini kaydeden Kınay, şirketlere dönüşüm için şunları tavsiye etti: “Lider iradesi, digital dönüşüm organizasyonu, uygulama projesi ve bütçesi, çalışan katılımı şart.”

 

“Turizm sektörü Patara yılına dört elle sarılmalı”

“Türkiye Teknoloji Buluşmaları’ toplantısı sonrasında ‘Akıllı Ol İnsan Ol’ kitabını katılımcılar için imzalayan Cem Kınay, Patara Yılı ile ilgili fullantalya’nın sorusunu ise şu şekilde yanıtladı: “Patara Yılı ilan edilmesi Antalya’nın deniz-kum-güneş imajının yanında tarihi ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkmasını sağlayacaktır. Patara Yılı ilan edilmesi nedeniyle yoğun tanıtım faaliyetleriyle ön plana çıkarılacak olan Patara’nın popüler olmasından turizmciler de yararlanmalı. Otelcilerin, acentaların, turizmle ilgili bütün sektörlerin Patara Yılı’na dört elle sarılmalı”

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir